Érbetegségek - Mélyvénás trombózis
Mélyvénás trombózisban a lábak mélyben futó, nagy visszerei, vénái zárodnak el egy vérrög által. A mélyvénás trombózis egyrészt az érintett végtag fájdalmas duzzanatát okozza, mely szerencsétlen esetben tartósan megmaradhat (ún. poszttrombotikus szindróma), másrészt veszélyes szövődménye az embólia, ami a visszeret elzáró vérrög egy részének leszakadását, elszabadulását jelenti. A keringésbe besodródó nagyobb vérrög a szíven áthaladva a tüdőben megakad, tüdőembóliát okoz, mely életveszélyes is lehet, de kisebb, mikroszkópikus rögök is leszakadhatnak.
Mélyvénás trombózisra hajlamosít
- 50 év feletti életkor
- Terhesség
- Fogamzásgátló tabletták (különösen veszélyes dohányzó nőknél!)
- Öröklött tényezők, családi halmozódás
- Mozgásképtelenség, ágyhoz kötöttség, immobilizáció
- Daganatos betegség
- Sebészeti, ortopéd sebészeti beavatkozások, protézis beültetés
- Baleset, gipszrögzítés
- Hormonpótló kezelés (nőknél)
- Hosszas utazás
- Szívelégtelenség
- Centrális véna katéter
A mélyvénás trombózis tünetei
- A láb duzzanata, körfogat növekedése az ellenoldalihoz képest
- Fájdalom az érintett lábban (sokszor csak álláskor vagy járáskor)
- Az érintett terület melegsége
A mélyvénás trombózis diagnózisa
A jellegzetes tüneteken túl a visszerek elzáródását legyakrabban ultrahang vizsgálattal igazolják. Ha a duplex ultrahang nem vezet eredményre vagy nem végezhető el, akkor szükség lehet kontrasztanyagos vénafeltöltésre, ún. flebográfiára. Segítheti mélyvénás trombózis diagnózisát a vér D-dimer szintjének megemelkedése, de ez más állapotokban is megemelkedhet, önmagában nem elegendő a diagnózishoz. Ritkán CT vizsgálat is segíthet.
-------------- hirdetés --------------
-------------- hirdetés --------------
A mélyvénás trombózis kezelése
A kezelés célja, hogy a visszeret elzáró vérrög ne növekedjen tovább, illetve ne szakadjon le belőle emboliát okozó kisebb darab.
A kezelés legfontosabb eleme a véralvadásgátlás. Ez kezdetben általában heparin készítmények injekciós adagolását jelenti. Később a beteg át lehet állítani tablettás véralvadásgátlóra. A ma leggyakrabban használatos véralvadásgátló tabletták rendszeres, havonkénti vérellenőrzést igényelnek, ún. INR meghatározást. A véralvadásgátlót legalább 3-6 hónapon keresztül kell szedni, de egyes esetekben ennél jóval tovább is.
Nagyon súlyos esetekben sor kerülhet vérrögoldó kezelésre is.
Kiegészítésként hasznos lehet rugalmas, ún. kompressziós gumiharisnya viselése vagy a végtag befáslizása.
Utazás és trombózis
Hosszú repülőutak, de akár hosszabb autóút vagy buszos utazás szövődménye lehet az utazási trombózis. Mit tehetünk, hogy elkerüljük? >>>tovább>>>
Nem igazodik el a zárójelentésen? Mit is jelentenek a kardiológiában használt idegen szakszavak? Mit takar a rövidítés az orvosi leleten? Magyarul érthetőbb lenne a kifejezés, mint latinul vagy angolul? Összeállításunk segít az értelmezésben.