A dohányiparé a hatalom a Parlamentben?
Az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Unió irányelveivel ellentétben a magyar Országgyűlés egy-egy kormánypárti és ellenzéki politikusa "egymástól függetlenül" a dohányreklámozás liberalizációját javasolják.
Az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Unió irányelveivel ellentétben a magyar Országgyűlés egy-egy kormánypárti és ellenzéki politikusa "egymástól függetlenül" a dohányreklámozás liberalizációját javasolják. A Dohányzásmentes Világnapon az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a szülőket szólítja meg, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy gyermekeikből ne váljon dohányos felnőtt. A WHO egyúttal felszólítja az országokat, hogy minél előbb vezessék be a dohányáruk reklámjának, valamint a dohányipar promóciós és szponzorációs tevékenységének a tilalmát.
Ezzel szemben a magyar Országgyűlés kormánypárti és ellenzéki politikusai "egymástól függetlenül" ugyanazon a napon, gyakorlatilag betűről betűre egyező szöveggel a dohányreklámozás liberalizációját javasolják. Koszorús László (FIDESZ) és Szanyi Tibor (MSZP) képviselők azt szeretnék elérni, hogy postai úton, SMS-ben vagy akár az interneten promóciós anyagokat juttathasson el a dohányipar a magyar lakosságnak
.Képviselők az egészség ellen
Olvassa el a FIDESZ és az MSZP képviselőjének szinte szóról szóra egyező indítványát a dohányipar érdekében:
Koszorús László (FIDESZ)
Szanyi Tibor (MSZP)
A két képviselő ugyan csak a 18 év felettiek részére személyre szólóan eljuttatott reklámokról beszél, azonban ennek ellenőrzése gyakorlatilag lehetetlen. Semmilyen garancia nincs arra, hogy a reklám nem jut kiskorúak, illetve még nem dohányosok kezébe. Márpedig nem lehet egy jogszabály célja a dohányzás elősegítése.
Az Országos Egészségfejlesztési Intézet elemzése szerint a dohányreklámok a felnőtt nikotinfüggőkre alig vannak hatással. Egy reklámmal az aktív dohányost nem lehet átcsábítani megszokott cigarettájáról egy másikra. A dohányipari marketing célpontjait a potenciális vásárlók, a még rászoktathatók jelentik: a fiatalok és a nők.
Nem felel meg az orvosi szakmai követelményeknek a képviselők javaslatának azon része sem, amely szerint a reklámnak tartalmaznia kell a cigaretta főfüst egységnyi mennyiségében lévő kátrány-, nikotin- és szén-monoxid-tartalom számszerű értékét. Az Európai Unió éppen el szeretné töröltetni, hogy ezek az értékek szerepeljenek a cigarettásdobozokon. A dohányosok egy része ugyanis éppen azért tért át az alacsonyabb nikotintartalmú cigarettára, mert azt hitte, az kevésbé ártalmas.
Ezzel szemben kiderült, hogy az alacsony nikotintartalmú cigarettát szívóknál gyakrabban jelentkezett a tüdőrák és az idült légzőszervi betegség, amelyek mindketten a 4 leggyakoribb halálok között szerepelnek. A nikotinfüggő dohányosnak ugyanis az alacsony nikotintartalmú cigarettából kell biztosítania a szervezete számára szükségesnek érzett drogot, a nikotint. Ennek érdekében mélyebben szívja be, tovább tartja benn a cigarettafüstöt, és jobban elszívja a cigarettaszálat. Ez azt jelenti, hogy több füstöt, ezzel együtt több kátrányt és szén-monoxidot tüdőz le, amellyel jelentősen megnő a belélegzett rákkeltő és érszűkítő anyagok mennyisége, amelyek a szívinfarktus, az agyvérzés, a stroke és a végtag-amputációk számának drasztikus növekedéséhez vezetnek.
A képviselő urak (Koszorús László FIDESZ, Szanyi Tibor MSZP) figyelmen kívül hagyják, hogy a magyar lakosság többsége Európához kíván tartozni, és elutasítja a dohányáruk reklámozását.
A Magyar Tüdőgyógyász Társaság, a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Nemzeti Szívalapítvány közös állásfoglalásban követeli a dohányreklámok valamennyi formájának és a dohányipar promóciós tevékenységének azonnali betiltását a dohányipari szakma számára szóló és csak azon belül hozzáférhető, valamint az Európai Unión kívülre szánt nyomdai termékeken kívül.
Követeljük továbbá a Nemdohányzók Védelméről szóló törvénytervezet mielőbbi elfogadását, illetve korábbi szigorító javaslataink elfogadását annak érdekében, hogy 2009. január 1. után senkinek se kelljen dohányfüstös helyen dolgoznia, szórakoznia vagy közlekednie.
Nem igazodik el a zárójelentésen? Mit is jelentenek a kardiológiában használt idegen szakszavak? Mit takar a rövidítés az orvosi leleten? Magyarul érthetőbb lenne a kifejezés, mint latinul vagy angolul? Összeállításunk segít az értelmezésben.